Eğitim
Giriş Tarihi : 26-04-2022 13:28   Güncelleme : 26-04-2022 13:28

Üniversite öğrencilerinden lise öğrencilerine robotik kodlama eğitimi

Üniversite öğrencilerinden lise öğrencilerine robotik kodlama eğitimi

Üniversite öğrencilerinden lise öğrencilerine robotik kodlama eğitimi

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Fen Lisesi öğrencilerine “Robotik Kodlama” eğitimi verildi.

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu ile İbrahim Bedrettin Elmalı Fen Lisesi iş birliği ile  “Robotik Kodlama” etkinliği düzenlendi. Elmalı Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Öğr. Gör. Erdem Yıldız ve İbrahim Bedrettin Elmalı Fen Lisesi Öğretmeni Malik Asutay koordinatörlüğünde gerçekleştirilen eğitim Elmalı Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi 2. sınıf öğrencilerinden Caner Kılıç, Osman Ayçiçek, Emre Manav, Yaşar Fındık, Halit Balık ve Sedat İbi tarafından yürütüldü.

PROBLEMLERE DİSİPLİNLER ARASI BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIYOR

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile robotik ve kodlama konularının da gitgide önem kazandığını belirten Erdem Yıldız “Robotik Kodlama, STEM eğitimi kapsamında bir eğitim şeklidir. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi öğrencilerin problemlere disiplinler arası bakış açısıyla bakmasını, yeni nesil eğitim yaklaşımıyla bilgi ve beceri kazanmasını hedefler. Robotik Kodlama konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – BTK Akademi tarafından da eğitimler verilmektedir. Robotik Kodlama eğitiminin ileride daha da yaygınlaşacağı ve bu konudaki tecrübenin de ileride artacağını düşünmekteyim.” dedi.

ÖĞRENDİKLERİNİ ÖĞRETEREK PEKİŞTİRİYORLAR

Öğrenme yöntemlerinden birinin öğreterek öğrenme tekniğini olduğunu söyleyen Yıldız,  bu sebeple etkinliği özellikle Elektronik Teknolojisi 2. sınıf öğrencilerinin yürütmesini istediklerini belirtti. Öğrenciler dört gün süren eğitimde Fen Lisesi öğrencilerine elektronik parçaların görevleri, montaj ve kodun mikroişlemciye atılması vb. konular hakkında sunum gerçekleştirdi. Yıldız, etkinlikten hem Elmalı Meslek Yüksekokulu hem de İbrahim Bedrettin Elmalı Fen Lisesi öğrencilerinin memnun kaldığını söyleyerek Elmalı Meslek Yüksekokulu yetkililerine ve İbrahim Bedrettin Elmalı Fen Lisesi yetkililerine teşekkür etti.