Eğitim
Giriş Tarihi : 03-10-2021 00:24   Güncelleme : 03-10-2021 00:24

Müsilaj tehlikesine karşı saha çalışması başladı

Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında deniz salyası (müsilaj) gibi olayların Antalya Körfezi’nde görülmesini engellemek adına imzalanan iş birliği protokolü kapsamında saha çalışmaları başladı

Müsilaj tehlikesine karşı saha çalışması başladı

Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında deniz salyası (müsilaj) gibi olayların Antalya Körfezi’nde görülmesini engellemek adına imzalanan iş birliği protokolü kapsamında saha çalışmaları başladı. İlk olarak Döşemealtı Bölgesindeki Kırkgöz havzasında bulunan yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında gözlem çalışması gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve ASAT Genel Müdürlüğü arasında Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununun benzerinin Akdeniz’de yaşanmaması için güç birliği yaparak bilimsel çalışmalar yapılmasını amaçlayan bir iş birliği protokolü imzalanmıştı. Antalya Körfezi’nde deniz, kıyı geçiş suları ile iç sularda sucul canlıları yakın takibe alacak protokol kapsamında ilk saha çalışması gerçekleştirildi.

KIRKGÖZ SU KAYNAKLARI İNCELENDİ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürü Aliye Ergendedeoğlu, ASAT Genel Müdürlüğü Laboratuvar Şube Müdürü Adil Doğan ve ASAT Havza Koruma Şube Müdürü Mehmet Ulusoy’dan oluşan heyet sahaya indi. Döşemealtı bölgesindeki Kırkgöz havzasında bulunan yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının incelenmesi ve bilimsel analizlerinin yapılması için saha taraması gerçekleştirildi. Antalya’nın en büyük yeraltı kaynağı suyu olan Kırkgöz havzası Antalya’nın içme suyunu ve Düden Çayı’nı besliyor. Heyet, bu kapsamda bölgedeki Yağca Düden, Bıyıklı Düden, Pınarbaşı, Dirmil Kireç, Varsak Dolini, Yukarı Düden ve OSB kaynaklarında gözlem çalışması yaptı.

UZUN SOLUKLU VE KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA OLACAK

Akdeniz’de bir müsilaj sorunu yaşamamak için hayata geçirilen protokol kapsamında saha çalışmalarının başladığını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, “Durum tespiti yapmak için heyetle birlikte gözlem çalışmasına başladık. Bu kapsamlı bir çalışma. Önce kritik noktaları belirliyoruz daha sonra izleme noktalarından numune örnekler alınacak. Bu örneklerde müsilaja sebep olabilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler belirlenerek ölçülecek, yorumlanacak. Parametrelerde herhangi bir değişiklik olursa bu durum önceden görülüp tedbirler alınacak. Uzun soluklu bir çalışma olacak. Hedefimiz Antalya’mız için olası bir müsilaj tehdidinde önceden tedbir alarak önüne geçmektir” diye konuştu.