Eğitim
Giriş Tarihi : 13-12-2021 21:46   Güncelleme : 13-12-2021 21:46

Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı yapıldı

Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı yapıldı

Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) ve Muratpaşa Belediyesi iş birliği ile Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) ve Muratpaşa Belediyesi iş birliği ile Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı düzenlendi. Manavgat ve çevre ilçelerde etkili olan Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangının ardından bu yıl ‘doğa’ temasıyla düzenlenen Antalya Doğa ve Yörük Çalıştayı Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği (YÖRSİAD) Başkanı Aykut Ege, Yörük İl Hatunu Sibel Gezen, İl Beyi Hamdi Sarıca, Yörük Kültür Derneği’nden temsilciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YÖRÜKLÜK BİR NOSTALJİ DEĞİLDİR

Çalıştayın açılışında konuşan Belediye Başkanı Uysal, Yörük kültürünün geleceğe aktarılmadığı, yarının dünyasına uyarlanmadığı zaman bir nostalji olarak kalacağını söyledi. YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu ise, Manavgat bölgesinde yaşanan yangın ve Türkiye’nin birçok noktasında meydana gelen doğal afetlerinin ardından çalıştayı doğa temasıyla gerçekleştirmeye karar verdiklerini söyledi. Doç Dr. Uslu, “Doğa ile Yörük’ün hayatı geçişkendir. Yörük’ün hayatını şekillendiren doğadır.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Antalya il protokolünden temsilcilerin ve alanında uzman konukların yer aldığı oturumlara geçildi. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici başkanlığındaki ilk oturumda, Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Orman Mühendisi Mustafa Songür, AÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, AÜ YÖRKAM Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mustafa Uslu konuşmacı olarak yer aldı. İkinci oturum ise Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker başkanlığında gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kani Işık, Süleyman Demirel Üniversitesi YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Genç ve AÜ YÖRKAM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Ü. İbrahim Bakır konuşmacı olarak oturumda yer aldı. Akdeniz Üniversitesi YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu moderatörlüğünde yapılan son oturumda ise Belediye Başkanı Ümit Uysal, dağcı, yazar ve fotoğrafçı Nasuh Mahruki, eğitimci ve doğa bilimci Serdar Kılıç ve tasarımcı, yazar Bünyamin Akbulut konuşmacı olarak yer aldı.