Eğitim
Giriş Tarihi : 04-08-2021 17:21   Güncelleme : 04-08-2021 17:21

Akdeniz Üniversitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (KATCAM) Taziye ve Kınama Mesajı

  Üniversitemizin İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3

Akdeniz Üniversitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (KATCAM) Taziye ve Kınama Mesajı

 

Üniversitemizin İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun vahşet dolu bir cinayete kurban gitmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kadına karşı şiddetin en vahşi şekliyle değerli öğrencimiz yaşama veda etti.

Türkiye’yi sarsan bu kadın cinayetini, Akdeniz Üniversitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi (KATCAM) olarak şiddetle kınıyoruz. Bu davanın yakın takipçisi olacağız. Azra’nın acı kaybı ile sorumluluğumuzun daha çok arttığına inanıyoruz.

Akdeniz Üniversitesi’nin birincil politikaları arasında yer alan kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadına karşı şiddetle mücadelenin önemli bir paydaşı olarak, kadın araştırma merkezleri ve anabilim dallarına düşen sorumluluğun büyük olduğunun bilincindeyiz. Toplumda büyük bir infial oluşturan kadına karşı şiddetin durması için toplumsal cinsiyet eşitliği derslerinin kurum içi çalışanlar, idareci, akademisyen ve öğrencilere verilmeye başlanması gerektiğine, merkezin kurumsal yapısının güçlendirilerek çeşitli proje ve faaliyetlerle toplumun bilinçlendirilmesi yönünce çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyor, tüm kadın çalışma merkezlerinin bu çalışmalarda anahtar kurumlardan biri olduğunu düşünüyoruz.  KATCAM olarak Azra’nın anısını üniversitemiz kampüsünde yaşatmak, onun yaşadığı hazin vahşetin başkaları için kurtuluş yolunu açacak eylemliliklere yönelmesini sağlamak görevimiz olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Akdeniz Üniversitesi KATCAM Yönetim Kurulu