Eğitim
Giriş Tarihi : 07-09-2021 22:04   Güncelleme : 07-09-2021 22:04

Akdeniz Üniversitesi Engel Tanımıyor

Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, 2021 yılında Engelsiz Üniversite kapsamında aldığı ödülleri Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof

Akdeniz Üniversitesi Engel Tanımıyor

Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, 2021 yılında Engelsiz Üniversite kapsamında aldığı ödülleri Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’a takdim etti.

Engelsiz kampüs ve özel gereksinimli öğrencilerin akademik olarak desteklenmesine yönelik çalışmalar yürüten Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, başarılı çalışmaları ile kazandığı ödülleri takdim için Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ı ziyaret etti. Ziyarette Engelli Öğrenci Biriminden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Daire Başkanı Mustafa Pamukçu, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emel Sardohan Yıldırım, Yardımcı Teknolojiler Ofis Sorumlusu Sarper Arıkan ve Büro Personeli Ligar Üşenmez yer aldı. Rektör Özkan, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emel Sardohan Yıldırım ve Yardımcı Teknolojiler Ofis Sorumlusu Sarper Arıkan’ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.
BİLGİYE ERİŞİMDE EŞİT FIRSAT
Akdeniz Üniversitesi’nde engelsiz kampüs ve engelsiz erişim anlayışı ile yürüttükleri çalışmalar sayesinde engelli öğrencilerin yükseköğrenim haklarından son derece etkin bir şekilde yararlandıklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bilişim ve teknoloji çağı artık her alanda büyük bir kolaylık sağlıyor. Akdeniz Üniversitesi olarak teknolojinin sunduğu bu imkânları her alana entegre ederek her öğrencimizin eğitime ve bilgiye erişiminde eşit fırsat sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.
PROJELERİYLE DİĞER ÜNİVERSİTELER ÖRNEK OLUYOR
Engelsiz kampüs alanında yapılan çalışmaların diğer üniversite ve kurumlara örnek olduğunu ifade eden Rektör Özkan, Engelli Öğrenci Birimimiz güzel projelere imza atıyor. Bu özverili çalışmalarının sonucunda da Yükseköğretim Kurulu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi çeşitli kurumlarından Engelsiz Üniversite, Erişilebilir Üniversite ödüllerine layık görüldük. Yine bu projeler pek çok üniversiteye örnek teşkil etti. Bu anlamda hem bu çalışmalara öncülük etmekten hem de engelli bireylerimize daha fazla katkı sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen başta Prof. Dr. Cengiz Toker Koordinesinde Engelli Öğrenci Birimimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
SON ÖDÜL 4 EYLÜL’DE
Akdeniz Üniversitesi, Engelli Öğrenci Birimi koordinesinde Yükseköğretim Kurulu’nun Engelsiz Üniversite Ödülleri 2021 kapsamında Mekânda Erişebilirlik kategorisinde Kütüphane Binası ile Turuncu Bayrak ödülü almaya hak kazanırken, son olarak da 4 Eylül tarihinde Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından düzenlenen Engelsiz Bilişim Ödül Töreninde Sarper Arıkan’ın “Uygulama Akademisi” projesiyle Engelsiz Bilişim Web Sayfası Ödülüne layık görüldü. Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emel Sardohan Yıldırım da 2021-2022 eğitim öğretim yılında da özel gereksinimli öğrencilerin eğitim süreçlerine aktif katılımları için çalışmalarının tüm birimlerle iş birliği içinde devam ettiğini kaydetti. Ödülü getiren proje hakkında bilgi veren Sarper Arıkan, Uygulama Akademisi projesi ile görme engellilerin bilgisayarda konuyla ilgili uzaktan eğitim alarak, yazılım geliştirebildiğini anlattı.